Obálka chystané knihy o dubáncíchKnížka už vyšla! Můžete si ji koupit ve svém oblíbeném knihkupectví a nebo v dubánčím e-shopu.

Jak to všechno začalo? Před několika lety se u nás na zahradě narodili první dubánci – lepil jsem s dětmi zvířátka z podzimních přírodnin a došly nám kaštany, tak jsme použili místo nich žaludy. Když jsem potom nasdílel fotky dubánků na twitteru a facebooku, tak se mi ozval spolubydlící z dob matfyzáckých studií – Slávek Rydval – s tím, že se mu dubánci strašně líbí a že o nich napíše knihu a já do ní dám jejich fotky. Nápad to byl dobrý, jenže se dlooouho nic nedělo.Spáč

Po roce jsem navrhnul, že bychom mohli spolu zkusit něco menšího – třeba leporelo. A najednou to šlo ráz na ráz. Během týdne mi v emailu přistál text celého veršovaného leporela (verše vymyslel Slávek se svou manželkou Leonou Šťastnou). Pak mně trvalo asi půl roku, než jsem do něj nafotil všechny potřebné fotky. Loni v létě už jsme to měli celé jakž-takž po kupě a začali jsme shánět vydavatele.

Je to zajímavé, ale nikdo neměl zájem (z cca 10 nakladatelství, do kterých jsem napsal, mi jen 2 odpověděla – bohužel zamítavě). Rozhodli jsme se tedy vydat leporelo na vlastní triko a náklady. Zrovna když jsme poptávali tiskárnu, ozvalo se mi nakladatelství CPress, zda bych o dubáncích nenapsal vlastní knihu (zdá se, že zde zapracovala vzrůstají obliba a věhlas dubánků). Nakonec jsme se domluvili na vydání našeho leporela, ale než se postoupilo k vlastní realizaci, rozepsali Slávek s Leonou jednotlivé verše leporela do celých příběhů. A tak vznikla kniha dubánčích příběhů.

Původní nápad byl, že v knize budou jen fotky. Ale v mezičase jsem začal trochu experimentovat s kresbami dubánků na trička, a použitý styl se mi hodně zalíbil, navíc do knížky se náramně hodil.

Ilustrace do knihy o dubáncích

Můžete se tedy těšit na spoustu černobílých ilustrací (skoro 60) a než bude kniha v prodeji, můžete se podívat, jak jsem je kreslil (dubánci objevující tajnou chodbu a nebo školníka Komárka, jak dolévá vodu do lavóru):


Jaká kniha bude?

Podle nadšených reakcí prvních čtenářů (text jsme testovali na svých dětech, rodičích a několika přátelích) více než dobrá. Celkem bude obsahovat 12 kapitol / příběhů – co měsíc to jeden příběh + úvodní a jeden bonusový na závěr. Na stránky i s obrázky to vychází asi na 120 stránek. A abych nezapomněl, Slávek se ujal také sazby knihy – sází to v LaTeXu a evidentně si to užívá :).

Obálku už máme také hotovou, můžete si také přečíst její příběh:

Obálka chystané knihy o dubáncích

Kdy a kde kniha vyjde?

Kniha vyšla už 17. dubna v nakladatelství CPress (Albatros), křest bychom potom chtěli mít na knižním veletrhu Svět knihy 2017.

Aktuální stav knihy (ke dni 18. dubna 2017)

  • Texty příběhů jsou napsané a mají za sebou i jazykovou korekturu.
  • Všech 29 fotek je nafoceno.
  • Ilustrace – celkem 56 kousků – jsou všechny nakreslené a připravené.
  • Sazba je kompletní.
  • Obálka je hotová.
  • Finální počet stran: 120.
  • Předpokládaná cena knihy: 249 Kč.
  • ISBN  978-80-264-1439-1.
  • Kniha již vyšla 17. dubna 2017.

 Ukázka

Přidávám jednu stránku z dubnového příběhu, abyste si mohli o knize udělat konkrétnější představu:

Ukázka z dubánčí knihy