Dubový skejťákNěco o vzniku dubánků jsem napsal v prvním blogovém příspěvku Jak to všechno začalo. V podstatě jsem je začal lepit před několika lety kvůli dětem a s dětmi. Každý rok byly výsledné postavičky lepší a lepší. V roce 2015 se mi to trochu vymklo z rukou a kromě propracovanějších postaviček jsem dospěl také k trochu vyšší úrovni vizuálního zpracování jejich fotek. Najednou se ze zábavy pro děti stala zábava pro tatínka :)

Navíc mí dubánci začali na Twitteru a Facebooku sklízet nebývalý ohlas, což pro mě byla další motivace do jejich tvorby a sdílení na internetu (přidal jsem je na Pinterest a Instagram). Mnohem důležitější ale je, že mě jejich tvorba neustále baví a že si čím dál více užívám i jejich focení a grafické zpracování.

Zájem médií

Od té doby, co se dubánci ocitli na webu, jsem poskytl několik rozhovorů. Pokud se chcete dozvědět více ze zákulisí jejich tvorby, tak neváhejte a přečtěte si je:

Co bude s dubánky dále?

Dětské triko s dubánkyZatím jsem jejich fotografie zužitkoval výrobě velkého nástěnného kalendáře, který udělal (a ještě po zbytek roku bude dělat) spoustě lidem radost. Jako další spatřily světlo světa dubánčí pohlednice, které vznikly díky spolupráci s pohledy.cz.  Následovaly trička s dubánky, pexesa, placky, tašky, samolepky a další produkty, které prodávám ve svém e-shopu  flatika.cz. Poslední novinkou je zatím magnetická skládačka – Dubnetky.

S kamarády Leonou a Slávkem Rydvalovými jsme vydali veršované dubánčí leporelo a dokonce i povídkovou knížku plnou fotek a obrázků. Na další knize se brzy začne pracovat.

Připravil jsem dubánčí generátor elektronických pohlednic a přání s mnoha různými motivy pro rozličné příležitosti. Překvapilo mě také nasazení dubánků ve školách a školkách.

Co bude dál ještě nevím, ale třeba mi poradíte :)

O autorovi

Autor dubánků - Petr Václavek

Dubánci jsou zatím pořád “One man show” jejich tvůrcem jsem já, Petr Václavek. Ač jsem vystudovaný softwárový a datový inženýr, měl jsem už od mala rád různé ruční tvůrčí práce. Počátky bych našel někdy před základní školou, kdy jsem z lipového dřeva vyřezával různé panáky a vařečky (pár vzpomínek a zářezů bych na svých prstech ještě našel). Doma jsme měli malou dílnu plnou všelikého nářadí a jiného harampádí, kde jsem záhy trávil většinu svého volného času. Z jednoduchých panáků jsem přešel na vyřezávání postaviček a zvířátek, tvorbu maket lodí, kanónů, pistolí (převážně podle časopisu abc, nebo Udělej/urob si sám), dřevěných šperků, kuchyňského nářadí…


Později táta někde splašil doma dělaný soustruh – posvařovaná masivní konstrukce, motor z pračky, sklíčidlo z vrtačky. Výkon nic moc, když člověk trochu zabral, tak ho zastavil rukou, ale mé tvorbě to dalo další nové netušené možnosti – začal jsem soustružit svícny, poháry, vázy, misky, rámečky a taky betlém. Tvořil jsem jej asi 4 roky, ve finále má asi 100 postaviček a třeba se k němu ještě někdy vrátím :) Každopádně tvorba dubánků mi trochu připomíná práci na soustruženém betlému – člověk má k dispozici pár základních tvarů / komponent a snaží se z nich postavit poznatelné postavičky a situace.


Omlouvám se za kvalitu fotek, ale je to focené před 20 lety nějakým půlmegapixelovým kompaktem, zatím jsem se nedostal k tomu, abych to přefotil.

P.S. Informačními systémy ani databázemi se již pár let neživím, utekl jsem od programování nejprve k webdesignu a poté ke grafice. Momentálně již několik let kreslím ilustrace pro zahraniční fotobanky, navrhuji vlastní potisky na trika a píšu o Adobe Illustrátoru.

Chcete se přidat?

Pokud jste vytvořili vlastní dubánky, kaštánky či jiné potvůrky z přírodnin, pošlete mi jejich fotky emailem (petr@vaclavek.com), rád jim tu zařídím jejich vlastní galerii!