Vždy mě velmi potěší, když dostanu na dubánky zpětnou vazbu (pokud je kladná, tak tím lépe :)) a ještě větší radost mám, když se z různých emailů dozvídám, k čemu dubánci napomáhají. Poslední dobou mi přišlo hned několik zpráv od učitelek základních a mateřských školek, kde mi popisují, jak s dubánky ve své třídě nebo družině pracují. Také už delší dobu spolupracuji s Marcelou Gűttnerovou z Litvínovské knihovny, která dubánky používá pro práci se seniory v různých programech na procvičení mozku. Rozhodl jsem se proto sepsat zde všechny informace, které by mohly posloužit také ostatním učitelům ve školách, školkách, družinách, zájmových kroužcích nebo i v domovech důchodců.

Budu rád, když mi napíšete, jak s dubánky pracujete ve své škole/školce, případně mi neváhejte napsat, pokud potřebujete nějak pomoci (připravit netradiční dubánčí produkt, diplom, plakát…)

S dubánky po celý rok

Dubánci vás (nejen ve škole) můžou provázet po celý rok. Na začátku každého měsíce si můžete společně přečíst jednu kapitolu z knížky Dubánčích příběhů (kapitoly se váží k jednotlivým měsícům v roce) s menšími dětmi si můžete zase prohlédnout jednu stránku Dubánčího leporela Dubánčí rok a přečíst si veršík pro daný měsíc:

Můžete si také popovídat, co vše v daném měsíci můžou dubánci v lese na zahradě nebo u vás doma dělat, případně můžete pro ně něco vytvořit – domeček, zahrádku, prolézačku,… nebo ho nakreslit. Ale tím to určitě nekončí:

Aktivity venku

 • V létě můžete v lese nebo parku stavět pro dubánky domečky – jednou jsem vyhlásil na toto téma i celoprázdninovou soutěž, na výsledné fotky domečků se můžete podívat do této galerie.
 • Na podzim se v mnoha školách (ba i školkách) dělají tvořivé dílničky, kde děti nejprve v lese nasbírají spoustu materiálu (žaludy, šišky, bukvice, lístečky, klacíky) a poté z nich tavnou pistolí slepují dubánky – není to nic těžkého, tady se můžete podívat, jak si s tím poradili v Kolodějích – na facebooku mají galerii z prvního ročníku, letos budou pořádat své dubánčí tvoření už počtvrté.
 • Slepovat se nemusí jen dubánci, ale různé prapodivné potvůrky. V další zábavné fázi pak můžete potvůrkám společně vymýšlet vtipné jméno nebo celý botanický název (jméno rodové a druhové) – viz mé podzimní tvoření z přírodnin a článek.
 • Hra na schovávanou – vezměte slepeného dubánka a schovejte ho v lese (ale aby z něj byl kousek vidět). Děti se ho pak budou pokoušet najít (a vy jim můžete pomoci různými nápovědami).

Vnitřní aktivity

 • Můžete dětem rozdat pohledy (nebo vytisklé obrázky) a dát jim za úkol vymyslet k obrázku nějaký příběh nebo veršík
 • Náhodně vylosujte 6 pohlednic (vytisklých fotek) z nějakého většího množství (nebo můžete použít i polovinu kartiček pexesa (to aby se obrázky neopakovaly) a úkolem je vytvořit podle nich příběh, tak aby obsahoval všech šest obrázků v libovolném pořadí
 • S dětmi si můžete zahrát pexeso, případně další hry založené na kartičkách dubánčího pexesa
 • Můžete vymýšlet, co si spolu dubánci povídají (obrázek dubánka se psem, kocourem nebo fotka více dubánků) 
 • Případně si vytisknout prázdný dubánčí komiks a dopsat do něj vtipné texty
 • Dubánky můžete kreslit, malovat, vytvářet je pomocí koláží, kreslit podle přečtené povídky

Odkazy na různé školy a akce inspirované dubánky

 • Ve Škole Prosperity (v Nové Vsi u Kolína) dostaly děti první školní den semenáčky dubů, které na konci září pak společně vysadili do přírody a celý školní rok byl ve znamení Dubánků – více si o tom můžete přečíst v pravidelných reportech Potkáme se u strého dubu
 • Ve školní družině v Berouně se také inspirovali dubánčí knížkou:

  …nedávno skončila škola a já se již připravuji na další školní rok. Pracuji ve školní družině s dětmi 2. oddělení (děti starší) a každoroční činnost je vždy motivována nějakým prostředím. V posledních několika letech je to les. Tam s dětmi máme i blízko a proto v rámci projektu Les ve škole – škola v lese se zaměřujeme na toto prostředí. V předešlém roce jsme pobývali v lese s oddělením, které máme rozdělené na čtyři skupiny – Čirůvci, Křemenáčci, Muchomůrky, Hřibáči a tyto skupiny mezi sebou soutěží během celého roku. V letošním roce mi inspirovala vaše kniha Dubánci – příběhy jednoho roku. Koupila jsem ji do školní družiny a to bude pro nás to pravé ořechové. Každý měsíc začneme četbou kapitoly příslušného měsíce. Opět se rozdělíme na čtyři skupiny – Dubánci, Bukvínci, Javoráčci a Lískáčci. Všichni dobří kamarádi, kteří tvoří 2. oddělení se nazývají Veverušáci. Dovolila bych si vás v průběhu roku obtěžovat a vždy po měsíci zaslala nějaké informace. fotky atd.Naše děti jsou též zvyklé na to, že skládáme i verše, píšeme pohádky, malujeme a td. Možná Vám to přijde zbytečné, ale vaše super kniha je pro naše oddělení již nyní přínosem. Doufám, že vám nevadí, z knihy budeme čerpat po celý školní rok.

 • Tisková zpráva z Litvínovské knihovny, kde senioři pracovali s dubánky:

  Senioři v knihovně již nepotřebují uzel na kapesníku (Pátek, 7. prosince 2018, 15:09) Litvínov/Aktivizační kurz pro seniory v Městské knihovně Litvínov s názvem „Uzel na kapesníku nestačí“ v prosinci ukončilo 18 absolventů.Kurzy trénování paměti v litvínovské knihovně mají již dlouholetou tradici. Letošní ročník, který se konal v rámci Univerzity volného času, byl hodně provázaný s dubovými postavičkami, které z přírodních materiálů vytváří fotograf Petr Václavek. Nazývá je dubánci (www.dubanci.cz), fotí je v nejrůznějších situacích a vydal o nich i knihu pro děti. Dubánci jsou však skvělá zábava pro všechny věkové kategorie a v rámci kurzu s nimi senioři řešili zajímavé úkoly. Vymýšleli jména roztodivným dubánčím potvůrkám, doplňovali bubliny komiksu, hledali rozdíly na obrázcích s dubánky. Když byla zveřejněna série svatebních fotografií dubánků, tak si účastníci kurzu přinesli své vlastní svatební fotky a vzájemně se poznávali. Dále měli při poslouchání dubánčího příběhu za úkol pečlivě sledovat kolikrát se v něm vyskytnou dubánčí jména. „Dubánci jsou zpestřením každé lekce, takovým pohlazením po duši a moc se těšíme na další skvělé fotografie,“ říká jedna z absolventek. Zábavu s dubovými figurkami na kurzu ale také doplňovala různá koncentrační a paměťová cvičení a hlavně nová metoda posílení kognitivních funkcí, zvaná FIE (Feuersteinovo instrumentální obohacování). Úvodní téma, se kterým senioři začali pracovat, se jmenuje Uspořádání bodů. Hlavními zásadami FIE je práce v klidu, nesoutěžení a uvědomění si emocí a zážitků při spojování bodů, jejichž podobnost se pak srovnává s prožitky ve skutečném životě.

  Na závěrečné hodině pak byli senioři odměněni certifikátem, který pro ně vytvořil autor dubánků Petr Václavek, čímž jim udělal velikou radost.

   

Odměny pro děti

Pokud chcete dětem dávat za splněné úkoly malé odměny, můžete použít následující dubánčí produkty

Podklady ke stažení

Přikládám přehled podkladů, které by se vám pro další práci mohly hodit. Pokud vás napadne něco dalšího, napište mi, rád něco nového-užitečného vytvořím