Postcrossing – procestujte s pohlednicemi celý svět

Postcrossing

Pohlednice! V dnešní době, kdy si všichni posíláme desítky zpráv a fotek za den přes mobil, má něco tak „staromódního“ úplně jiné kouzlo. Je to něco osobního! Musíte vybrat pohled, co se k tomu druhému hodí, napsat pár řádků, koupit a nalepit známku, najít poštu nebo poštovní schránku a pohled odeslat. Prostě to není jen tak – je za tím čas a snaha. A pak, když vám pohlednice přistane ve schránce, je to úplně jiný level radosti, opravdu, žádná notifikace na mobilu tohle nepřekoná.

Co to je postcrossing?

A teď si představte, že na světě existuje něco, čemu se říká postcrossing. Je to taková celosvětová hra, kde si lidi posílají pohlednice naslepo. Prostě se přihlásíte, dostanete adresu a posíláte pohled třeba do Kanady, Německa nebo klidně na Nový Zéland. A co je nejlepší? Nikdy nevíte, odkud dorazí další kousek k vám! Někdy vám přijde pohled od holky z Japonska, která vám popíše jejich festivaly, nebo od někoho z Norska, kdo přihodí pár vět o polární záři. Je to fakt pecka – zábava, překvapení a taková malá radost do schránky!

Jak vznikl postcrossing

Tak tohle je zajímavá story – postcrossing vymyslel jeden nadšenec z Portugalska, Paulo Magalhães. Představte si, že to celé začalo jen jako jeho malý nápad v roce 2005. Paulo měl rád pohlednice, a tak si řekl, že vytvoří platformu, kde si lidi z celého světa budou moct vyměňovat pohlednice. Cílem jeho malého projektu bylo spojovat lidi po celém světě prostřednictvím pohlednic, nezávisle na jejich zemi, věku, pohlaví, rase nebo přesvědčení.

A bum – najednou to začalo nabírat na obrátkách. Z původně malé skupinky jeho přátel a nadšenců se z toho stal globální fenomén. Během necelých tří let bylo na jeho webu registrován 1 milion pohlednic. Dnes je postcrossing ve více než 200 zemích a lidi už si díky němu poslali přes 80 milionů pohlednic. Takže z obyčejného nápadu jednoho Portugalce vzniklo něco, co denně dělá radost lidem po celém světě!

Jak funguje postcrossing

Zapojit se do postcrossingu je úplná hračka!

  1. Dubánčí drobná nálepka pro postcrossingStačí se zaregistrovat na jejich webu postcrossing.com (tlačítko pro vytvoření účtu je hned na hlavní stránce – Create an account — it’s free!), což je zdarma, a hned můžete začít.
  2. Jakmile se přihlásíte, vygeneruje vám systém adresu někoho, kdo čeká na pohlednici – klidně to může být někdo z Austrálie nebo třeba ze Slovenska. Spolu s adresou dostanete i unikátní kód, který napíšete na pohled, aby ten druhý mohl po doručení potvrdit, že mu došla.
  3. No a pak už jen vyberete nějakou pěknou pohlednici, napíšete pár milých slov nebo něco o sobě, přidáte kód, nalepíte známku a pošlete. Pokud nevíte, jakou známku nalepit, zajděte na poštu, tam vám poradí a vnutí pár stíracích losů :).
  4. Když vaše pohlednice dorazí, systém přidělí vaši adresu nějakému dalšímu uživateli, který pošle pohlednici zase vám. A to je na tom to nejlepší – nikdy nevíte, odkud vám přijde další překvápko do schránky! Prostě super způsob, jak dělat radost a sám ji zažívat. A nebojte, pravidla jsou jednoduchá a přehledná, takže se rychle zorientujete.

Abych nezapomněl, celý web je v angličtině a stejně tak byste měli psát text na pohled v angličtině. Myslím, že v dnešní době už to není problém díky různým překladačům a umělé inteligenci. 

Jaké pohlednice posílat přes postcrossing?

Přes postcrossing je ideální posílat pohlednice, které potěší toho, kdo je dostane – a tady je skvělá zpráva: většina uživatelů si do svého profilu píše, jaké pohlednice mají rádi. Někdo sbírá pohledy s přírodou, historickými památkami nebo mapami, jiný miluje zvířata, kreslené ilustrace nebo třeba retro design. Proto se před odesláním vždy vyplatí kouknout na profil příjemce a vybrat pohlednici, která sedne jeho vkusu. 

Výběr pohledů Best of 2024

A stejně tak nezapomeňte do svého profilu napsat, co byste rádi dostali vy – třeba chcete pohled zachycující město nebo stát odesílatele, nebo dáváte přednost kresleným pohlednicím, vtipům… Postcrossing tak není jen o posílání, ale i o tom, že si lidé dělají radost tím, že vyberou něco na míru. 

Dubánčí pohlednice jsou mezi uživateli Postcrossingu velmi oblíbené. Přesvědčit se o tom můžete přímo v galerii právě doručených pohlednic odeslaných z České Republiky. Však si na nich dávám záležet a jsou pěkně vymazlené z obou stran:

Zadní strana dubánčích pohlednic

A která je dubánčí nejoblíbenější Postcrossingová pohlednice? No přece ta, kde dubánek našel ve své poštovní schránce pohlednici z Postcrossingu! Tenhle motiv jsem cíleně vyrobil pro posílání v rámci Postcrossingu a mám velkou radost, že je tak oblíbený!

Nejoblíbenější dubánčí postcrossingová pohlednice

Hned na druhém místě je „záchoďák“, ten pobaví každého:

Druhý nejoblíbenější dubánčí pohled pro postcrossing

Obě pohlednice najdete v tomto dubánčím setu pohlednic.

Kolik stojí posílání pohlednic přes postcrossing?

Odesílání pohlednic přes postcrossing není žádná velká investice, ale je dobré s tím počítat. Za účet v postcrossingu nic neplatíte, platíte jen České poště za odeslání pohledu. Cena záleží hlavně na tom, kam pohlednici posíláte. U pohlednic hraje roli zda to je evropská nebo mimoevropská země. Konkrétní ceny najdete v aktuálním ceníku České pošty pro obyčejnou zásilku (pohlednici) do zahraničí. Uvádí tam i váhu, tak jen pro uklidnění, pohled má 10g, v pohodě se vejde do té nejlevnější skupiny.

A tady jsou aktuální ceny v době psaní článku (Leden 2025): 

  • Cena známky na pohlednici do evropské země v EU: 44 Kč
  • Cena známky do mimoevropské země: 50 Kč

Co psát na pohlednici pro postcrossing?

Na pohlednici pro postcrossing nemusíte psát romány, ale pár milých vět udělá hodně! V prvé řadě nezapomeňte na oslovení – jméno příjemce snadno zjistíte z jeho profilu nebo adresy. Pak můžete napsat něco  o sobě – třeba odkud jste, co vás baví, nebo co se vám na vašem městě líbí. Můžete přidat i něco zajímavého o Česku – třeba že máme nejvíc hradů na světě, milujeme pivo nebo že se u nás natáčel seriál, který zrovna frčí.

Táborové pohlednice pro děti

Pokud si nejste jistí, co napsat, zkuste sdílet svůj oblíbený citát, recept na český koláč nebo třeba aktuální počasí. Další oblíbená věc je napsat, co právě děláte nebo o čem přemýšlíte. A pokud příjemce ve svém profilu zmiňuje nějaké téma, co ho zajímá (třeba knihy, filmy nebo cestování), zkuste na to navázat. 

Text zakončete podpisem a rozloučením. Postcrossaři mají i svůj oblíbený pozdrav – „Happy Postcrossing!“, můžete také připsat datum, kdy jste pohlednici odesílali. Ale hlavně nezapomeňte na unikátní postcrossingový kód – bez něj se příjemce nemůže podělit o radost, že mu pohlednice dorazila! 

Bojujete s angličtinou? Nevadí, napište si na počítači text česky a nechte jej pak přeložit pomocí Google Translátoru, DeepLu nebo ChatGPT. Úroveň těchto překladačů je v současné době více než dostatečná.

Jak vylepši pohlednici pro postcrossing aby přinesla ještě větší radost?

Dubánčí drobná nálepka pro postcrossingPohlednici pro postcrossing můžete vylepšit spoustou jednoduchých, ale efektních triků, díky kterým bude ještě víc osobní a originální. Zkuste třeba přidat pár tematických samolepek, barevných washi pásek nebo malý ručně kreslený obrázek – i jednoduché srdíčko nebo květina udělají radost. 

Takto vypadají dubánčí samolepky pro Postcrossing:

Postcrossingové samolepkky na pohledy, dopisy a balíky

Se samolepkami to nepřežeňte, ať ti zbyde dost místa na vlastní vzkaz, nalepte je spíše až po napsání textu. Samolepky se hodí spíše do rohů, pod adresu nebo jako jemné doplnění obrázku na přední straně – nepotřebujete obří samolepky, stačí drobné obrázky, které pohlednici ozvláštní, ale nepřebijí hlavní text. Pokud víte, že příjemce má rád kočky, najdi nějaké roztomilé kočičí samolepky. Má to osobní nádech a hned si řekne: „Jo, to je něco pro mě!“

Pokud máte hezké známky, určitě je použijte, protože sběratelé je ocení stejně jako samotný pohled. Můžete také připojit české přísloví nebo krátkou větu v češtině (a přidat překlad), což pohlednici dodá lokální šmrnc. A jestli vám zbyde místo, připište něco navíc – třeba fun fact o Česku, nebo doporučení na váš oblíbený film, hudbu či knihu. 

Dubánčí drobná nálepka pro postcrossingTrocha kreativity pohlednici nejen ozvláštní, ale zároveň ukážou, že jste si s ní dali záležet. A o tom postcrossing přece je – šířit radost, která začíná už při otvírání schránky.

Podívejte se také na další dubánčí samolepky – mám tam jednu sadu, ze které můžete poslepovat celého dubánka. A když mezi většími motivy najdu trochu volného místa vždy jej vyplním nějakou drobností – kytičkou, beruškou nebo jahůdkou. Což jsou skvělé mininálepky pro dozdobení vašich pohlednic.

Malé samolepky s vtipnými texty

Pár tipů pro postcrossing na závěr

  • Snažte se vybrat pohlednici, která potěší – Lidi často v profilech píšou, co mají rádi. Když se trefíte, uděláte tomu druhému fakt radost. A pokud nic konkrétního nepíšou, prostě pošlete něco, co byste sami chtěli dostat.
  • Pište něco osobního – Jasně, můžete napsat jen pozdrav, ale mnohem víc potěší pár vět o sobě. Třeba co rádi děláte, odkud jste, nebo jaký máte oblíbený film. A jestli nevíte co, podělte se o svůj oblíbený citát nebo tip na knížku.
  • Dubánčí drobná nálepka pro postcrossingPřidejte něco navíc – Pokud máte místo, můžete na pohlednici namalovat obrázek, přidat originální samolepku nebo pěknou známku. Pohlednice pak bude ještě zajímavější.
  • Zkontrolujte adresu a kód – Nic nezabije radost rychleji než pohled, který se nedoručí. Tak si před odesláním ověřte, že jste správně napsali adresu a unikátní kód.
  • Buďte trpěliví – Někdy to může trvat týdny, než pohlednice dorazí. Hlavně pokud jde třeba přes oceán. Ale věřte mi, to čekání stojí za to!
  • Udělejte si z toho hobby – Po čase zjistíte, že vás pohlednice a známky začnou bavit víc, než jste si mysleli. Můžete je sbírat, zdobit jimi deníky nebo je prostě jen vystavit doma jako malé kousky světa.
  • Sledujte svou sbírku – Na webu postcrossingu si můžete sledovat přehled všech pohlednic, které jste poslali a dostali. Je skvělé vidět, kolik zemí už jste „procestovali“ skrz poštovní schránku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>