Zasaďte si doma vlastní dub!

Není to nic složitého, skoro nic na to nepotřebujete a budete mít o zábavu na dlouho postaráno – zalévání doubku a sledování jeho růstu je příjemná záležitost. Zvládne to každý, přečtěte si, jak na to šel dubánek.

Jednoho dne se chtěl jít dubánek houpat na houpačku, ale venku bylo zrovna škaredé počasí – fučelo a pršelo. Do toho nečasu se mu fakt nechtělo a tak si jen ke mě povzdechl, škoda, že nemám nějaký ten strom tady u tebe v domku. Ale hned na to radostně vyskočil – To je nápad, zasadíme si vlastní dub tady do květináče a až trochu povyroste, dám si na něj houpačku! Jakmile se venku udělalo hezky, vyrazili jsme ven na zahradu najít nějaký vhodný žalud.

Protože bylo jaro, tak jsme to měli dost jednoduché – pod duby byla spousta naklíčených žaludů. Dubánek je dlouho přehraboval a nakonec jeden z nich vybral

20. dubna. 2021 (den 0) – výběr žaludu

Doma jsem mu pak pomohl nachystat květináč s trochou hlíny, ale žalud si zasadil sám (však taky u toho nadělal spoustu nepořádku, který pak samozřejmě neuklidil)

Sázení vlastního dubu
20. dubna 2021 (den 0) – zasazení žaludu

Pak jsme dali květináče s žaludy na okno na sluničko a od té doby je dubánek zaléval svou čajovou konvičkou.

Vlastní dub v květináči
20. dubna 2021 (den 0) – první zalévání

A teď už jen stačilo pravidelně zalévat a sledovat, kdy vyrazí klíček. Dočkali jsme se asi za 10 dní – první lístečky byly tak malinké, že si na ně dubánek musel vzít lupu.

1. května 2021 (10. den od nasazení) – doubek ukazuje první lístečky
1. května 2021 (10. den od nasazení) – detail prvních lístečků

Ale pak už dub rostl jako z vody… tedy on vlastně rostl z vody! Za 10 dní už byl větší než dubánek!

10. května (20. den od nasazení) – doubek je větší než dubánek!

Ani ne za měsíc na něm vyrostlo další patro lístečků a začal dělat pěkný stín – dubánek ještě kolem něj pokladl mech, aby se z květináče tolik neodpařovala voda a hlavně aby to měl měkkoučké, až si tam půjde číst svou oblíbenou knížku.

4. června (44. den od nasazení) – doubek už má druhé patro

A to je zatím poslední fotka, ale určitě to není konec příběhu. Jakmile doubek poporoste, tak sem přidám pokračování!

  Pár rad, jak si doma zasadit dub

  • Dub si můžete zasadit asi kdykoliv – stači najít pár zdravých žaludů (raději jich v lese vemte více), zastrkat je do květináče tak aby trochu čouhaly ven a pravidelně zalévat.
  • Žaludy pečlivě prozkoumejte a proberte – vyhoďte ty měkké a červivé. Můžete udělat plavací test – dejte je do vody a po několika minutách vyhoďte ty, co plavou
  • Chcete-li klíčivosti pomoci, proveďte „stratifikaci – namočte je do vody a pak je dejte do lednice na 6-8 týdnů (tady o tom máte celou odbornou presentaci: Předosevní příprava lesních dřevin) – nejlépe v igelitovém pytlíku s trochou vlhké hlíny, pylin, rašeliny nebo jiného materiálu zadržujícího vlhkost. Vlhkosti by nemělo být ani moc (žaludy začnou hnít) ani málo (zaschnou). V podstatě tím simulujete zimu a po vytažení semínku říkáte, že už je jaro a má začít klíčit.
  • Duby můžete pěstovat i hydroponicky – bez květináče a hlíny. Moc jsem tomu nevěřil a tak jsem to zkusil. Zatím rostou jako z vody!
Doubky lze pěstovat i hydroponicky jen ve vodě!

Máte pro dubánka nějaké další rady a tipy na pěstování dubů? Má si ho nechat v květináči a nebo ho vysadit ven? Napište mu do komentářů!

3 Comments

  1. Dobrý večer, zase jste mne překvapil a potěšil. ohromně mne těší a baví, jak váš dubánčí projekt roste. Jak se neustále něco nového děje … už jsem knížku od vás několikrát darovala a vždy potěšila. čtenáři se pak stali vašimi pozorovateli :-) a tohle určetě vyzkouší. Sláfka

    1. Díky za krásný komentář! Dubánci mě pořád hodně baví, takže těch nápadů kolem mám spoustu. Tak třeba od podzimu jsme s dětmi sbírali duběnky na inkoust, až seženu ještě ty ostatní suroviny, tak začnem vyrábět a určitě z toho bude taky článek. A další knížky snad také budou!

  2. Kopíruji a vkládám do překladové aplikace. Baví mě všechno, co jsi udělal a děláš. A jsem vděčný, že to sdílíte do „vzdálených koutů“ světa. Vyrostl jsem v zemi s mnoha duby v Kalifornii v USA. Když jsem byl mladý, vyrobili jsme si malé žaludové panenky. Připomíná mi to dětství.
    Used Google Translate from English

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>