Zvířátka a rozličné potvůrky z kaštanů, žaludů a dalších podzimních přírodnin

Je tu podzim. Doba, kdy z každé procházky přicházíme s dětmi domů obtěžkáni všelikými přírodninami. Zejména kaštany, žaludy, nosíky z javorů, šiškami a dalšími drobnostmi. V tomto krátkém článku vám chci ukázat, co vše se dá z těchto podzimních přírodnin vytvořit. Nejdříve se ale vydejte do lesa a přineste si materiál:

Doma si pak nachystejte tavnou pistoli (budete-li si nějakou kupovat, vyberte raději menší s úzkým delším hrotem – lépe pak vidíte, co lepíte), transparentní náplně do pistole, nůž a nůžky.

Postavičky z žaludů

Máte-li žaludy, tak si z nich můžete vyrobit dubánky, ale o nich tu psát moc nechci, raději si prohlédněte jejich galerii, případně si domů pořiďte jejich kalendář nebo pohlednice – v nich najdete spoustu inspirace pro tvoření. A jak vidíte, nemusíte dělat jen jednoduché postavičky, ale můžete si s nimi více vyhrát – viz třeba pohlednice s čertem, mikulášem a andělem.

Dubánkům můžete slepit také nějaké příslušenstív, třeba kolo:

A nebo motorku! Ale to už je takový vyšší level:

Chcete-li vidět, jak takového dubánka lepím já, podívejte se na toto video – během 5 minut může být dubánek slepený:

Nicméně nemusíte lepit jen dubánky, existuje spousta dalších stvoření, které jsou založené na žaludech a jsou mnohem jednodušší. Třeba takový pejsek – stačí na něj 2 velké žaludy na hlavu a tělo, 4 menší na očička, čumáček (ten už mi na fotce upadl) a ocásek, 4 čepičky místo nožiček (nebo klacíky), záleží zda chcete jezevčíka nebo něco vyššího a dva nosíky z javoru na ouška:

Děti mají ovšem větší představivost a tak můžou vyrábět rozličné hmyzáky, třeba Dubára:

 

Figurky do deskových her

Hrajete-li rádi deskové hry, můžete si z přírodnin snadno slepit vlastní postavičky. Hrací kostku pak můžete seříznout z korkového špuntu od vína a tečky na ni namalovat černým fixem (nezapomeňte, že na správné kostce je součet protilehlých stran vždy 7).

Kaštanová zvířátka

Kaštanové zvířátko udělal asi každý – buď jako malý a nebo jako dospělák pro svoje děti. Vždyť ty dokonalé produkty přírody si o to přímo říkají. Můžete zůstat u staré dobré klasiky, kdy se obejdete i bez lepidla a jednotlivé komponenty navrtáte ostrým nožíkem, hřebíkem či nebozízkem a následně spojujete špejlemi a nebo opět použijte tavnou pistoli – jde to s ní mnohem snáze.

Z kaštanů můžete udělat třeba housenku:

Sněhuláka (kdo ví, jestli bude letos sníh):

Strašidelného pavouka křížáka. Na facebooku ho dokonce pěkně pojmenovali: Kaštantule a nebo Pavouška kaštanová:

Trochu vyšší level je pak třeba dráček Kaštaňák (objevil se i v dubánčí knížce)

A nebo trpaslík:

Dubánci mají také nového kamaráda – kaštánka, co rád hraje kopanou:

Počítejte ale s tím, že potvůrky slepené z kaštanů se mnohem více rozpadají, než ty žaludové – může za to to, že jsou kaštany hladší, více se sesychají a jsou težší. Ale zase jsou nádherné. Takže doporučuji hned po vytvoření nafotit!

A co udělat z šišek a dalšího materiálu?

Ze šišek můžete udělat zase pěknou myšku. Přírodopisný název má Šiškrys nebo Myšiška

A nebo jezdítko pro dubánky:

Vytvoříte-li něco pěkného, nebojte se pochlubit – ať už na facebookových stránkách dubánků, nebo ve skupině věnující se jejich tvorbě. Já budu průběžně tento článek obohacovat o další své kreatůrky, které s dětmi vyrobím.

Ještě mě napadlo, pokud chcete známým věnovat na podzim stylový dárek – dubánčí stavebnici, tak se podívejte na tento kreativní produkt – obsahuje pěkný pytlík s dvěma návody na slepení dubánka, do kterého nasbíráte různé přírodniny a je to!

No a pokud neseženete přírodniny, případně se nechcete spálit tavnou pistolí, můžete si skládat postavičky z Dubnetek: