Dubánci – další level!

První letošní dubánky jsem fotil na prkýnku na naší terase se zahradou v pozadí. Na počítači, když jsem fotografie prohlížel mi to připadalo dosti nevýrazné, dubánci se na strakatém pozadí trochu ztrácely. Proto jsem znovu přefotil záchodového dubánka v obyváku na dubové podlaze a bylo to mnohem lepší, posuďte sami:

Dubánek záchodový

Dubánek na záchodě

Dalšího dubánka – skejťáka – jsem fotil hned nato, ale napadlo mě, že bych mohl pozadí za ním rozmáznout, abych do obrázku dostal trochu pohybu. Na to to chtělo nějaké barevnější pozadí – použil jsem tedy naši knihovnu. Výsledek dopadl nad očekávání dobře:

Dubový skejťák

Při sbírání dalšího materiálu na zahradě jsem narazil na černé žaludy. Nejsou hnilé, ani suché, ale černé (moc nechápu proč tomu tak je, třeba mi to dokáže někdo objasnit, vypadají totiž docela zdravě). Napadlo mě z nich udělat černocha – divocha z afriky. Když byl hotový, začal jsem přemýšlet, jak jej zajímavě vyfotit. Nakonec jsem použil wallpaper co jsem měl na ploše, dubánka postavil na kamínek před monitor a přiblesknul jsem ho při focení externím bleskem (aby odlesky ladily se směrem světla na fotce):

Dubánek z Afriky

V tu dobu už byli dubánci na twitteru poměrně populární, tak jsem se zeptal fanoušků, jaké další dubánky chtějí vidět. Zaujal mě tip od Oskar Tybe – kytarista! A protože stojící dubánek s kytarou by byl pěkně nudnej, udělal jsem ho trochu akčnějšího – kterak v záklonu klečí a z plna hrdla ječí. Kytaru jsem udělal z kousku mulčovací kúry (které máme na záhoncích plno), struny ze šťopek malých dubových lístků a jazyk z šupiny borovicové šišky. No jo, ale jak ho nafotit? Zase na dubové podlaze? Chtělo by to nějakou větší akci, vďyť přece nehraje žádnou dechovku! Nakonec jsem na to přišel – na fotobance jsem si koupil pozadí prázdného koncertového pódia, ve Photoshopu protáhnul spodek, vytisknul, položil na to dubánka, všude jsem zhasnul, nastavil foťák na dlouho expozici a pak maloval baterkou. Výsledek dopadl docela dobře:

Kytarista

A tady je ještě foto z focení:

Jak se fotil kytarista

Když už jsem měl vše roztažené, nafotil jsem stejným způsobem i fotbalistu – ten byl zespodu přilepený na tyčce, kterou jsem pak musel vyretušovat:

Fotbalistu už asi přefocovat nebudu, ale určitě mu předělám jeho míč. Jen potřebuji najít duběnku. A propo spousta lidí neví, co to duběnka je, tak tady máte úryvek z wikipedie:

Samičky žlabatek dubových nakladou v květnu a červnu vajíčka, ze kterých se později líhnou larvy. Vajíčka jsou umístěna do meristémů, nejčastěji na spodní stranu listu dubu, lodyze, vzácněji na větvi nebo pupenu. Mechanismus vzniku hálky ještě není zcela objasněn, důležitou úlohu má chemické nebo mechanické působení, případně virová infekce. Larvy se obklopí rostlinným pletivem, ze kterého berou živiny, a které je chrání proti predátorům a působení prostředí. Rostlinná tkáň je zpočátku měkká teprve později dřevnatí. Hálky opadávají spolu s listím, larvy se obvykle líhnou až po opadnutí. Dospělý jedinec unikne z hálky vykousáním kruhového otvoru, skrze který vyleze ven. Po nějaké době stará prázdná duběnka plesniví a rozkládá se. Duběnky často červenají na straně, která je vystavena slunci.

Od té doby se snažím každého dubánka vyfotit co nejlépe. Sice mi pak focení trvá ještě déle než tvorba dubánka, ale myslím si, že výsledek je pak někde trochu jinde. Naštěstí mě baví nejen tvorba dubánků, ale i focení a úpravy ve Photoshopu :)

 

8 Comments

  1. Já to prostě MUSÍM napsat – Dubánci jsou úplně skvělí, jeden lepší, než druhý . Prohlížím si galerii dneska už potřetí a skvěle se u toho bavím. (y)

  2. Dubánci jsou báječní. A kdyby byla ještě potřeba duběnka, mohu věnovat. Snad nevadí, že je původem z italského Gargána a že už z ní nelezou mravenci… Duběnky už jsou suché, takže na duběnkový inkoust už to nebude, ale na mičudu bu to mohlo být to pravé dubové.

  3. něco tak pohodového jsem si už dlouho neprohlížela. Sálá z nich klid a radost ze života :-D . Opravdu mooooc zdařilí dubánci .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>